Ana SayfaSağlıkTürk Yurdun da Hastalar Kımız ile Şifa Buluyor!

Türk Yurdun da Hastalar Kımız ile Şifa Buluyor!

Kırgız sofraların vazgeçilmez içeceği olan; bol mineral ve vitamin kaynağı kımız, kısrak sütünün mayalanmasıyla elde ediliyor.

- Reklam -

Turizm işletmecilerinin yaylalarda kurduğu rehabilitasyon merkezlerinde yıllardan beri çeşitli hastalıkları iyileştirdiği ifade edilen at sütüyle tedavi yöntemi uygulanıyor.

At sütünün kronik hastalıklara, tüberküloz, bronşit, kansızlık, halsizlik, mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği belirtiliyor.

Başkent Bişkek’ten 153 kilometre mesafede, deniz seviyesinden iki bin 200 metre yükseklikte Suusamır Vadisi’nde at sütüyle tedavi merkezinin yöneticisi Gülbara Barıktabasova kımızın elde edilme sürecini ve içeceğin insan sağlığına yararlarını anlattı.

Barıktabasova, kısrak sütünün mayalanmasıyla elde edilen kımızın, yaz aylarında tedavi amacıyla kullanıldığını belirterek, Suusamır Vadisi’nin sütün kalitesinde önemli rol oynadığını ifade etti.

Gülbara Barıktabasova, “Tedavi merkezimizin yanında at çiftliğimiz de var. Atlarımız bu büyük ve güzel vadide tüm gün otluyor. Bu yaylada 400’den fazla şifalı ot bulunuyor. Atlarımız temiz su içiyor ve bu otlarla besleniyor. Suusamır’daki atların sütü bunun için çok değerli. Yaylada otların sararmasıyla sütün tedavi edici etkisi de azalıyor.” diye konuştu.

Barıktabasova, besin değerinin inek sütünden daha yüksek olduğunu belirttiği kımızın, kronik hastalıklara, tüberküloz, bronşit, kansızlık, halsizlik, mide ve sindirim sistemi rahatsızlıkları, kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiğini, ayrıca tedavi sürecini tamamlayan kanser hastalarına önerildiğini ifade etti.

Merkezdeki tedavinin doktor gözetiminde yapıldığını anlatan Barıktabasova, doğal tedavide kımızla vücudun toksinlerden temizlenmesinin amaçlandığını belirtti.

Son Haberler

- Reklam -