Türkler Çok Çalışıyor

featured
Overtime

Türkiye’de haftalık iş saati resmen azami 45 saat olmasına rağmen, ortalama çalışma süresi 51 saati buluyor. Uzun çalışma saatleriyle Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyesi ülkeler içinde birinci oldu. OECD verileri, Türkiye’de çalışanların haftalık çalışma süresinin 50.7 saat olduğunu işaret ediyor.

Türkiye’yi 49 saatle Meksika, 47.5 saatle Güney Kore ve 45 saatle Yunanistan takip ederken, en az çalışma süresinin İskandinavya ve Kuzey Avrupa ülkelerinde olduğu görülüyor. Emekçilerin haftalık çalışma saati ortalaması Finlandiya’da 40.1, İsveç’te 39.7, Hollanda’da 39.1, Norveç’te 38.7, Danimarka’da ise 38.5 saat olarak gözüküyor. Verilere bakıldığında, Türkiye’de haftada 45 saatlik çalışma süresi adeta bir lüks gibi görülüyor. Neredeyse her dört çalışandan biri için günlük çalışma süresi 10 saate ulaşıyor.

 

ÇALIŞANLARIN DÖRTTE BİRİ ASGARİ ÜCRETE ÇALIŞIYOR

Türkiye’deki yaklaşık 30 milyon çalışanın 6.5 milyonu asgari ücretle çalışıyor. Ancak bu sayının ne kadar gerçeği yansıttığı tartışma konusu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı olduğu 2012 yılında, asgari ücretli gözükenlerin yüzde 45’inin aslında daha yüksek ücretler aldığını ama düşük vergi ödenmesi için öyle gösterildiklerini söylemişti. 2016’nın son çeyreğine ilişkin verilere göre, Türkiye’deki çalışanların 5.2 milyonu tarımda, yaklaşık 2 milyonu inşaat sektöründe, 7.3 milyonu (inşaat dahil) bütün sanayi dallarında, 4.9 milyonu imalatta, 14.7 milyonu ise hizmet sektöründe çalışıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkler Çok Çalışıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.