1. Haberler
  2. Türk Dünyası
  3. Türkmenistan Dışişleri Bakanı Reşid Meredov’dan Kazakistan Ziyareti

Türkmenistan Dışişleri Bakanı Reşid Meredov’dan Kazakistan Ziyareti

Türkmenistan Dışişleri Bakanı Reşid Meredov'dan Kazakistan Ziyareti

Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Nurtleu, Orta Asya ülkelerinin yakınlaşmasının “zamanın gerekliliği” olduğunu vurguladı. Nurtleu, Kazakistan’a resmi ziyaret gerçekleştiren Türkmenistan Dışişleri Bakanı Reşid Meredov ile Astana’daki Dışişleri Bakanlığı’nda bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasındaki siyasi, ticari, ekonomik, ulaştırma, enerji, kültürel ve insani alanlarda işbirliği konuları ele alındı.

Görüşmelerin ardından basına açıklamalarda bulunan Nurtleu, Türkmen mevkidaşı Meredov ile yapılan ikili ve heyetler arası görüşmelerde iki ülke ilişkilerinde yeni etkileşim alanlarının belirlendiğini ifade etti. Nurtleu, “Orta Asya ülkelerinin yakınlaşması zamanımızın gerekliliğidir,” dedi.

Son beş yılda karşılıklı ticaret hacminin dört kat arttığını belirten Nurtleu, geçen yıl bu hacmin yüzde 28 artarak 563 milyon dolara ulaştığını söyledi. Nurtleu, yakın gelecekte ikili ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini de ekledi.

Ulaştırma alanında ise Kazakistan-Türkmenistan-İran güzergahındaki demir yolu hattının potansiyelini kapsamlı bir şekilde geliştirme konusunda mutabık kaldıklarını belirten Nurtleu, aynı zamanda Hazar Denizi üzerindeki Aktau ve Türkmenbaşı limanları arasında kargo taşımacılığı hacmini artırma konusunda anlaşmaya vardıklarını dile getirdi.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkmenistan Dışişleri Bakanı Meredov, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev tarafından da kabul edildi. Bu görüşmede ticaret, ekonomi, enerji, ulaştırma ve lojistik sektörlerinde iki ülke arasında gerçekleştirilecek projeler ele alındı.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Türkmenistan Dışişleri Bakanı Reşid Meredov’dan Kazakistan Ziyareti