Ana Sayfa Türk Dünyası Ulupamir Köyüne Kırgızistanlı Öğretmen Aranıyor

Ulupamir Köyüne Kırgızistanlı Öğretmen Aranıyor

Adından sıkça söz ettiren Van’ın Erciş ilçesinde bulunan Ulupamir köyüne Kırgızistanlı öğretmenler aranıyor. Kırgızistan’ın, Türkiye Büyükelçisi Kubanychbek Omuraliev Azatlık Radyosuna yaptığı açıklama şunları söyledi:

- Reklam -

“Van’ı ziyaretim sırasında okulda yaşanılan sorunları gördüm. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı ile görüşmelerin ardından, Kırgızistanlı iki öğretmenin maaşlarının ödenmesi için mutabakat sağladık. Ulupamir köyüne yeni öğretmenler tayin etmek için Millî Eğitim bakanlığıyla görüşüyoruz.”

Ulupamir Köyü

Mahalle, Ulupamir Kırgız Türkleri’nin yerleşimiyle kurulmuştur. Geldikleri yer ise Afganistan’ın kuzeyindeki Pamir Yaylası. Sovyetler Birliği, 1979’da ülkelerini işgal edince Kırgız nüfusun bir kısmı çareyi Afganistan’ı terk etmekte bulur.

Bir gün hanları Hacı Rahmankul Kutlu, Aksakal adı verilen yaşlılar meclisini toplar. Savaşın bütün şiddetiyle sürdüğü bir dönemde Aksakallar, Kırgızların yaşaması için göç etmeleri gerektiğine karar verir. Bunun üzerine bir grup Kırgız, komşu ülke Pakistan’a gider. Yaylada yaşayan Kırgızlar, Pakistan’daki sıcak iklime alışamaz. Hatta, 450 Kırgız bu yüzden hayatını kaybeder. Grubun önde gelenleri çözüm olarak Türkiye’ye gitmeyi teklif eder. Aldıkları Türkiye’ye göç kararını Pakistan’daki Türkiye Büyükelçiliği’ne ileterek yardım talebinde bulunurlar.

İslamabad Büyükelçiliği’nden gelen istek, dönemin devlet başkanı Kenan Evren tarafından 1982 yılında kabul edilir. 1150 Kırgız, Türk uçaklarıyla başlarında hanları Rahmankul Han ile birlikte Adana’ya getirilir. Sonra Malatya ve Van’ın değişik yerlerine dağıtılır. 1983’te Başbakan Turgut Özal tarafından da Van’ın Erciş ilçesi Altındere Mahallesinde inşa edilen konutlara yerleştirilir. Altındere Köyü’nün ismi, Kırgızların isteğiyle Ulupamir olarak değiştirilir daha sonra. Ulupamir Köyü’nde 3,850 Kırgız Türkü yaşamaktadır.

Son Haberler

- Reklam -