Ana Sayfa Türk Dünyası Uygur Türklerinin camiilerine yüz tanıma sistemi kuruldu

Uygur Türklerinin camiilerine yüz tanıma sistemi kuruldu

Uygur Türklerine yönelik asimile uygulamaları nedeniyle uluslararası toplumdan tepkiler alan Çin yönetimi, yeni bir skandala imza attı. Çin Devlet Televizyonunda (CCTV) yer alan habere göre, Uygur Türklerine ait camilere gidenleri fişlemek için, girişlerine yüz tanıma cihazları yerleştirmeye başladı.

- Reklam -

Temmuz ayında Çin’in Doğu Türkistan ayeletine giden Ürdünlü gazeteci Nehad Ceriri, ilk defa Urumçi camilerine giren Uygur Türklerinib filmlerini çekip yayınladı.

Twitter’da üç hafta önce yayınlanan bir videoda Urumçi’deki Nukay Camii’ne girmek isteyenler, yüzlerinin, yüz tanıma yazılımı bulunan bir cihaz tarafından taranmasına izin vermesi gerekiyor. Film, check-in kioskuna benzeyen bir odadan geçtikten sonra camiye girmek için sıraya giren insanları gösteriyor.

Uzmanlar, tarayıcıları yerleştirmenin Çin hükümetinin Uygur Türklerinin üzerindeki baskılarını ve camiye gitmelerini engellemenin bir başka yolu olduğunu söylüyorlar.

Bu cihazlar bir kişinin düzenli olarak camiye gitmesi halinde Çinli yetkililerin bu şahsı gözaltı merkezlerine göndermelerinin mümkün olduğunu gösteriyor.

Çin hükümeti, anormal elektrik tüketiminden komşulara davranışa kadar milyonlarca Doğu Türkistan’ın Uygur Özerk Bölgesi hakkında kısmi bilgi topladı.

Çin hükümeti, bu önlemlerin terörle mücadele için gerekli olduğunu iddia ediyor.

Birleşmiş Milletlerin açıklamasına göre, 2017’den buyana 1 milyon Uygur Çin hükümetinin gözaltı tesislerinde kötü koşullarda yaşamaktadır.

İnsan hakları aktivistlerine göre, Çin’in yeniden eğitim kampları olarak adlandırdığı gözaltı merkezlerinin amacı, Uygur Türklerinin kültürünü ve dilini yok etmektir.

Son Haberler

- Reklam -