1. Haberler
  2. Dünya
  3. WikiLeaks’in Kurucusu Julian Assange Özgürlüğüne Kavuştu

WikiLeaks’in Kurucusu Julian Assange Özgürlüğüne Kavuştu

WikiLeaks'in Kurucusu Julian Assange Özgürlüğüne Kavuştu

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, beş yıllık hapis hayatının ardından serbest bırakıldı. Bu gelişme, Assange’ın ABD ile varılan bir anlaşmanın parçası olarak, kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmesiyle mümkün oldu. Assange, şimdi Avustralya’ya dönme yolunda, ancak bu süreçte onu bekleyen hukuki ve siyasi manzara karmaşık olmaya devam ediyor.

Assange, 2010 yılında ABD’nin Irak ve Afganistan’daki faaliyetlerine dair 251 bin gizli belgeyi ifşa ederek dünya çapında tartışmalara yol açmıştı. Bu olay, onun ve WikiLeaks’in adını tarihe yazdırdı. Ancak bu cesur adım, Assange için uzun yıllar sürecek hukuki bir mücadeleyi de beraberinde getirdi. 2012 yılında Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığınan Assange, 2019’da gözaltına alındı ve kefalet şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle Belmarsh Hapishanesi’ne konuldu.

Uzun süren hukuki süreçler ve iade talepleri, Assange’ın yaşamını belirsizliğe sürükledi. Avustralya Parlamentosu’nun desteği ve ABD Başkanı Joe Biden’ın Nisan ayında yaptığı açıklamalar, Assange’ın durumunda yeni bir döneme işaret ediyordu. Ve nihayet, Assange için özgürlük kapısı aralandı.

Kurucusunun serbest kalma haberini WikiLeaks Twitter hesabı “Julian Assange, 24 Haziran Pazartesi günü saat 17:00’de (BST) Londra Stansted Havaalanından uçağa biniyor. Bu onun özgürlüğü için çalışan herkes içindir: teşekkür ederim” mesajıyla paylaştı.

Assange’ın serbest bırakılması, birçok kişi için adaletin zaferi olarak görülse de, bazıları için bu karar tartışmalı soruları da beraberinde getiriyor. Assange’ın kabul ettiği suçlamalar ve ABD ile yapılan anlaşmanın detayları, özgürlüğün bedeli hakkında düşündürüyor. Assange’ın geleceği ve ifade özgürlüğü mücadelesi, hala belirsizliğini koruyor.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
WikiLeaks’in Kurucusu Julian Assange Özgürlüğüne Kavuştu
Yorum Yap