Ana Sayfa Gündem Yanan Ayvalık Şeytan Sofrası’na Otel mi Yapılacak ?

Yanan Ayvalık Şeytan Sofrası’na Otel mi Yapılacak ?

17 Ağustos’ta meydana gelen yangından sonra Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait arazözler, Türkiye’nin en büyük tabiat parkları arasında yer alan bölgede tedbir amaçlı bekletildi. Bu arada bölgeye gelen turistler de gördükleri manzara karşısında büyük üzüntü yaşadılar.

- Reklam -

Çıkış nedeninin belirlenemediği yangına 2 amfibik uçak, 6 helikopter, 36 arazöz ve 3 dozer ile çok sayıda yangın söndürme ekibiyle müdahale edilmişti. 3 saat içinde kontrol altına alınan yangında 3 hektar alan zarar gördü.

Yangınla ilgili vahim bir iddia ise Ayvalık Tabiat Parkı Sözcüsü Nebahat Dinler ile Platformun Yürütme Kurulu Üyesi Erhan Çiftçi’den geldi. Dinler, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın Türkiye’nin yüz ölçümü olarak en büyük doğal sit alanı olduğunu hatırlatara, parkın Ayvalık’ın en önemli hazinesi olduğunu savundu.

Nebahat Dinler, “Tam da bu yangın, tabiat parkının en güzel alanlarından biri olan Cennet Koyu’nda yaşandı. Türkiye’de her doğal parkın giriş ve çıkışları Orman Müdürlükleri tarafından denetim altındadır. Tabiat parklarında herkes elini kolunu sallayarak gezemez. Bu parklarda ateşle piknik yapılamaz. Herhangi bir patika yol açılamaz. Parktaki bitkiler toplanamaz. Hayvan otlatılamaz. Bunların hepsinin yönetmeliği var ancak uygulamaya geldiğinde bu konuda yeterli kontrol elemanlarının bulunmadığını görüyoruz. Ancak Ayvalık Tabiat Parklarını koruması gereken Milli Parklar Müdürlüğü’nün Burhaniye’de olması da ayrıca düşündürücüdür” dedi.

Yangının çıktığı alana gidip yakından inceleyen Ayvalık Tabiat Parkı Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Erhan Çiftçi ise yangın alanından çok kötü duygularla ayrıldığını anlatarak “Yangın çok geniş bir alanda etkili olmuş. ‘Can kaybı yok’ diyorlar ama oradaki ağaçlar ve kuşların hepsi birer canlıydı. Yanan bölge Ayvalık’ın en güzel doğal ortamlarını içinde barındıran bir alandı. Gerçekten acı verici bir yangın. Yangının çıkış noktası deniz kıyısından uzak. Yani bir sigara izmariti ya da piknikçi ateşiyle başlamış olabilme ihtimali bana göre yok. Zaten o bölgede çoban ateşi de olmaz çünkü bölgede hayvancılık yapılmıyor. Bu yüzden de yangın bana göre şaibeli bir yangındır” dedi.

Son Haberler

- Reklam -