Yunanistan’ın başkenti Atina’da yakalanarak tutuklu yargılanan terör örgütü DHKP-C üyesi Şadi Naci Özpolat’ın Atina’da yargılandığı Türkiye’ye iadesine yönelik duruşma ertelendi. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Atina İstinaf Mahkemesi, sanık Özpolat’a ilişkin ülkemizden  daha fazla bilgi talebi gerekçesiyle duruşmayı 6 Mart’a erteleme kararı aldı.

Yunan yargısı, geçen hafta ise bir diğer örgüt üyesi Mehmet Doğan’a ilişkin ülkemize iade talebini reddetmişti. Kasım ayı sonunda Atina’da üç hücre evine düzenlenen operasyonla yakalanan 9 DHKP-C üyesi, “patlayıcı madde ve silah bulundurmak”“terör örgütü üyesi olmak” ve “sahte belge bulundurmak”suçlamalarıyla tutuklanarak mahkemeye sevk edilmişti.

Yakalanan 9 kişiden dördü hakkında ülkemiz iade talebinde bulundu. Terörle mücadele ekiplerinin operasyonunda, bomba yapımında kullanılan malzemeler, patlayıcı madde ve sahte kimlik belgeleri de ele geçirilmişti.

Yakalanan terör örgütü üyeleri arasında, 2013’te AKP Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı saldırılarının faili olan, ardından mühimmat yüklü bir botun Sakız Adası’ndan ülkemize geçirilmesine ilişkin Yunanistan’da yakalanan Hasan Biber isimli örgüt üyesi de bulunuyor.

Yunan basını, örgüt üyelerinin, Erdoğan’ın geçen yıl Aralık ayındaki ziyaretinde saldırı hazırlığı içerisinde olduklarına yönelik bulgular olduğunu iddia etmişti.