Zalim Çin’e Karşı Ses Çıkarma Günü!

featured

Uygur Hareketi, bütün toplumları Çin Komünist Partisi’nin zulümlerine karşı yapılan eyleme katılmaya davet etti.

Uygur Hareketi’nden Önemli Adım

1 Ekim 2020 tarihinde düzenlenecek ‘Çin Komünist Partisi’ne karşı Küresel Eylem Günü’nün organizatörleri arasında yer alan Uygur Hareketi, “Herkesi kendisine en yakın yerde gerçekleştirilecek etkinliğe veya internet üzerinden düzenlenecek programa katılmaya davet ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Sivil Toplum Kuruluşlarından Ortak Çağrı

Uygurlar, Tibetliler, İç Moğolistan temsilcileri, Hong Kong ve Tayvanlı sivil toplum kuruluşlarınca organize edilecek etkinliğin aynı zamanda Çin’in Ulusal Günü ile aynı zamanda yapılacak olması nedeniyle de önem taşıdığı belirtildi.

Doğu Türkistan Halkının Maruz Kaldığı Soykırım

Çin Ulusal Bayramı’nın zalim bir rejimin kuruluşunu hatırlamak olduğu ifade edilerek, “Bu bir kutlamadan çok uzak bir gün olmalıdır. Bugün Doğu Türkistan’ın Uygurların anavatanının Çin Komünist rejimi tarafından işgal edildiği gündür.

Uluslararası Topluma Çağrı

Bu anma vesilesi ile, canavarca rejimin iktidara gelmesinden bu yana dünyaya verdiği ölüm, yıkım ve kötülükler üzerine uluslararası toplumu düşünmeye çağırıyoruz” açıklaması yapıldı. Uygur Hareketi, bu etkinliğe özellikle Doğu Türkistan halkının maruz kaldığı soykırımı anmak için katıldığını kaydetti.

İçindekiler

İlgili Haber  Hulusi Akar: Türk'ün Gücünü Dünyaya Gösterdiler
Zalim Çin’e Karşı Ses Çıkarma Günü!