Ana Sayfa Dünya Af Örgütü: İdam Cezaları Arttı, İnfaz Azaldı

Af Örgütü: İdam Cezaları Arttı, İnfaz Azaldı

- Reklam -

Uluslararası Af Örgütü, yayınladığı yıllık raporunda 2016 yılında infaz edilen idam cezalarının sayısının azaldığını ancak idam cezasına çarptırılanların sayısının arttığını açıkladı.

- Reklam -

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), 2016 yılı idam cezaları ve infaz oranlarına dair yıllık raporunu yayınladı. Rapora göre, 2016 yılında dünya genelinde infaz edilen idam cezaları bir önceki yıla göre yüzde 37 azaldı. Raporda buna karşın idam cezalarında ise artış kaydedildiğine dikkat çekildi.

Örgütün verilerine göre, 2016 yılında 23 ülkede 1032 idam cezası infaz edildi. Bu oranın 2015 yılında 25 ülkede 1634 olduğu ve rekor sayıya ulaştığına yer verildi.

Af Örgütü’nün yıllık raporuna göre infazların yüzde 87’si 567 infazla İran’da gerçekleşti. İran’ı 154 infazla Suudi Arabistan, 88 infazla Irak ve 87 infazla Pakistan izledi. Ancak örgüt, bu dört ülkeden de fazla sayıda infazın Çin’de gerçekleştirilmiş olduğunu tahmin ediyor. İdam cezalarını ‘devlet sırrı’ olarak kabul eden Çin’in resmi verilerine ulaşılamadığından, bu veriler rapora aktarılamıyor. Ancak örgüt, Çin’de 2016 yılında, 2015 yılına oranla daha fazla idam cezasının infaz edildiğini tahmin ediyor.

Af Örgütü’nün yıllık raporunda ayrıca her ne kadar idam cezasının uygulandığı ülke sayısı 61’den 55’e düşmüş olsa da, idam cezaları sayısının 3 bin 117’ye yükseldiğine dikkat çekildi.

İdam infaz ve cezalarının araştırıldığı raporun sonuçlarına göre bu yıl ABD 2006 yılından bu yana ilk kez en fazla idamın infaz edildiği ilk beş ülke arasına girmedi. Raporda, ABD’de infaz edilen idam cezası oranlarının yüzde 30’dan yüzde 20’ye gerilediği bilgisi paylaşıldı. Buna göre ABD’de, 1991 yılından bu yana en az infaz gerçekleşti. Örgüt, infazlarda kullanılan zehirli iğnelerin içindeki kimyasalların tedarik edilmesi sırasında yaşanan sıkıntıların, azalmada etkili olduğuna yer verdi.

İki ülke daha idamdan vazgeçti

Örgüt raporunda yer alan verilere göre, 2016 yılında Nauru ve Benin’de de idam cezasının kaldırılması sonrası dünya genelinde idam cezası olmayan ülke sayısı 141’e yükseldi.

Bu ülkelerin 104’ünde idam cezası tamamen kaldırıldı. Yedi ülkede idam cezası ancak savaş suçu ya da askeri yasaların çiğnenmesi durumunda uygulanabiliyor. 30 ülkede ise idam cezası uygulamada kaldırılmış ancak yasada geçerliliğini korur durumda.

Uluslararası Af Örgütü yıllık raporuyla aynı zamanda idam cezası uygulanan ülkelere acil ve uzun süreli bir moratoryum çağrısı yapıyor.

Örgüt, idam cezalarının hapis cezalarına dönüştürülmesini talep ediyor. Af Örgütü bu yıl da bir kez daha idam cezasını kaldırmayan ülkelere, gerçek sayıları yansıtan infaz ve idam cezası verilerini paylaşma çağrısını yineledi.

- Reklam -

Son Haberler