Ana Sayfa Dünya "Göçmenler Libya'da köle pazarlarında satılıyor"

“Göçmenler Libya’da köle pazarlarında satılıyor”

İngiliz The Guardian gazetesi, Batı Afrikalı göçmenlerin Libya’da köle pazarlarında satıldıklarını yazdı.

- Reklam -

The Guardian’da yayınlanan habere göre,  Libya’da bölgeyi transit olarak kullanan Batı Afrikalı göçmenler köle pazarlarında satılıyor.

Kuzey Afrika ülkesi Libya, Avrupa’ya ulaşmak isteyen göçmenlerin sıklıkla geçtiği bir ülke.

Bölgeyi transit olarak kullanan göçmenlerin şiddet, gasp ve emek sömürüsüne maruz kaldığı daha önce de ortaya çıkarılmıştı.

Örgütün acil durumlar ve operasyonlar başkanı Mohammed Abdiker, son bulguların Libya’daki hak ihlallerinin son halkası olduğunu ve Libya’da araştırmalarına devam ettikçe daha korkunç gerçeklerle karşılaştıklarını söyledi.

Uluslararası Göç Örgütü’ne ulaşan yeni ifadelere göre Libya’da artık kamuya açık köle pazarları kuruluyor.

Habere göre, kurtulan göçmenlerin bir kısmı Birleşmiş Milletler’e yaşadıklarını anlattı.

Otobüsle Libya sahiline ulaşıp Avrupa’ya botla geçmeye çalışmayı planlayan ve bunun için otobüs yolculuğuna para ödeyen 34 yaşındaki Senegalli bir göçmen, otobüste giderken bir anda rotalarının değiştiğini ve “aracılar paramı ödemedi” diyen şoförün kendilerini satılığa çıkardığını anlattı.

Libya’dan kaçmayı başaran bu göçmenle konuşan Uluslararası Göç Örgütü’nden Livia Manente, “Bir meydanda Arap yerlilerin Sahraaltı Afrika ülkelerinden gelen göçmenleri satın aldığını anlattı” diye belirtti.

Başka göçmenlerin de bu hikayeyi doğruladığını ifade eden Manente, “Libya’da köle pazarları olduğunu söyledi. İtalya’daki örgütümüz de oraya gelen göçmenlerden çok sayıda benzer hikaye duydu.” dedi.

Son Haberler

- Reklam -