1. Haberler
  2. Dünya
  3. Avrupa Yatırım Bankası’nın Eski Başkanı Hoyer’a Yolsuzluk Soruşturması

Avrupa Yatırım Bankası’nın Eski Başkanı Hoyer’a Yolsuzluk Soruşturması

Avrupa Yatırım Bankası'nın Eski Başkanı Hoyer'a Yolsuzluk Soruşturması

Avrupa Yatırım Bankası’nın (AYB) eski Başkanı Werner Hoyer hakkında Avrupa Kamu Savcılığı Ofisi (EPPO) tarafından yolsuzluk soruşturması başlatıldı.

AA’nın haberine göre; EPPO, Hoyer’in yolsuzluk, nüfuz kötüye kullanımı ve Avrupa Birliği fonlarının kötüye kullanılmasıyla suçlandığını belirtti. EPPO, AYB’nin eski çalışanlarının dokunulmazlıklarının kaldırılmasını ve Lüksemburg’daki kurum binaları ile arşivlerinin incelenmesini talep etti. EPPO’nun açıklamasına göre, yolsuzluk ve nüfuz kötüye kullanımı şüpheleri, Avrupa Dolandırıcılıkla Mücadele Ofisi (OLAF) tarafından EPPO’ya iletilmişti.

Werner Hoyer, iddiaların “saçma ve asılsız” olduğunu savunarak, AB savcılığıyla tam işbirliği içinde olduğunu ve gerçeklerin aydınlatılmasını beklediğini belirtti. Soruşturmanın odak noktasında, bir AYB çalışanının işten ayrılırken aldığı tazminat bulunuyor. Hoyer, 2012-2023 yılları arasında AYB Başkanı olarak görev yapmıştı. AYB, merkezi Lüksemburg’da bulunmakta olup, AB’nin kamu ve özel sektörüne uzun vadeli uygun krediler sağlayan finansman kuruluşu olarak faaliyet göstermektedir.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Avrupa Yatırım Bankası’nın Eski Başkanı Hoyer’a Yolsuzluk Soruşturması
Yorum Yap