1. Haberler
  2. Köşe Yazıları
  3. Başbuğ Alparslan Türkeş Hakkında Düşünceler 3: Türkeş Olsaydı

Başbuğ Alparslan Türkeş Hakkında Düşünceler 3: Türkeş Olsaydı

Başbuğ Alparslan Türkeş Hakkında Düşünceler 3: Türkeş Olsaydı

Milliyetçi cenahta “Türkeş olsaydı…” İle başlayan cümleleri çok duyarsınız. Bu cümle genelde,  “Türkeş yaşasaydı milliyetçi camiada ters giden bir şeyleri hemen rayına koyardı.” anlamını içerir.

Bugünlerde bu cümleyi çok duyar olduk.  Elbette Türkeş Türkiye’de milliyetçi camianın en önde gelen siyasi figürü fakat artık dönem değişti. Başbuğ Türkeş bile yaşasaydı kimi durumları rahat değiştiremez düşüncesindeyim. Bu düşünce bazılarına abartı gelebilir. Fakat Türkçüler arasında ayrışma inanılmaz bir ivme kazanmış durumda.  Ayrıca gönül adamı ve akılcı Türkçülerin de nesli tükenmek üzere. Bu durum da ayrı bir engel.

Buradan da şu soru çıkabilir: Bu kadar büyük ayrışmayla milliyetçiler nasıl, ne zaman iktidar olacak?

Cevap da şu olabilir: Uzun süre daha olamayacaklar.

Atsız ve Türkeş gibi büyük milliyetçi figürler zamanında ayrılığa düştüklerinde bile bu kadar büyük bir ayrışma olmamıştı. Kabul edilmesi gereklidir günümüzdeki bu milliyetçiler arasındaki ayrışma durumu oldukça önemli bir mesele. İvedi bir şekilde bu durumun akıl ve gönülle çözülmesi gerekiyor. Elbette masaya yatırılması gereken, derin düşünce ve uygulama gerektiren birçok madde var.

Peki, neden mi çözülmeli: Bu memleketin artık milliyetçi bir hükümete ihtiyacı var. Çünkü çağ bunu çağırıyor. Çünkü siyaset bunu çağırıyor. Harsımız inanılmaz yara almış durumda. Bilindiği üzere hars bir milleti ayakta tutan en önemli başlık. Hars olmazsa kardeşlik olmaz. Hars olmazsa komşu olmaz. Hars olmazsa bilim olmaz. Hars olmazsa adalet olmaz. Ve evet milliyetçi bir hükümete ihtiyacımız var. Her geçen gün birçok şeyi kaybediyoruz. Her geçen gün çabuk olmamız gerekiyor.

Dolayısıyla “Türkeş olsaydı…” cümlesinin yanına “Türkeş olsaydı ne yapardı?”, “Memleketini sevenler ne yapmalı?” sorularını da eklemek ve cevaplamak gerekiyor.  Eğer bu sorular etrafında toplanır ve gerçek manada harita çıkarılırsa ayrışma çözülebilir. Elbette tam manasıyla kimse kimseyi tam tatmin edemez. Elbette herkes başkan! Fakat bu durumu aza indirmek de memleket için bir kazanç.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Başbuğ Alparslan Türkeş Hakkında Düşünceler 3: Türkeş Olsaydı
Yorum Yap