Batı Trakya’da Türk Mezarlarına Saldırı

Batı Trakya'da Türk Mezarlarına Saldırı

Yunanistan’ın Gümülcine şehri yakınlarında bulunan Narlıköy’de, Türk azınlığa ait bir mezarlıkta tahribat yapıldığı ortaya çıktı. Kimliği henüz tespit edilemeyen saldırganlar, mezarlıkta yaklaşık 20 mezar taşını kırdı. Olay, mezarlığa gelen ziyaretçiler tarafından fark edildi ve yetkililere bildirildi.

Mezarlığa giden isimlerden biri de Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif oldu. Şerif, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Gümülcine-Narlıköy’de soydaşlarımıza ait mezarlıkta yirmi kadar mezar, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından tahrip edilmiştir. Polise intikal eden olayda failler bulunur, inşallah gerekli ceza verilir” dedi.

Olaya tepki gösteren bir diğer kurum ise Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi oldu. Parti, yaptığı yazılı açıklamada, saldırının kabul edilemez olduğunu belirterek, suçluların bir an önce yakalanarak adalet önüne çıkarılmasını istedi.

Bu arada, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Bilgiç, yaşananları şiddetle kınadıklarını ve Yunan makamlarından faillerin bir an önce yargılanmasını ve olayın arkasındaki nedenlerin aydınlatılmasını beklediklerini vurguladı. Bilgiç, ayrıca, Avrupa genelinde artmakta olan İslam karşıtlığı çerçevesinde Müslümanların mezarlıklarının hedef alınıyor olmasının ortak insani değerlerin savunulması için verilmesi gereken mücadelenin önemini ve aciliyetini ortaya koyduğunu ifade etti.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Batı Trakya’da Türk Mezarlarına Saldırı