Beşar Esad, Luhansk ve Donetsk’i tanıyacağını duyurdu.

featured

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Luhansk ve Donetsk’i tanıyacağını duyurdu. Rusya ’nın Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanımasına ve bölgeye ‘barış gücü’ göndermesine yönelik tüm dünyadan tepkiler yükselirken, bazı ülkelerden de Rusya’ya destek açıklaması geldi.

Suriye hükümeti, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in doğu Ukrayna’da Moskova destekli ayrılıkçıların elindeki iki bölgeyi bağımsız olarak tanıma kararını “desteklediğini” söyledi.

Devlete ait Suriye Haber Ajansı tarafından aktarılan habere göre, Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mekdad, Devlet Başkanı Beşar Esad hükümetinin, Donetsk Halk Cumhuriyeti (DPR) ve Luhansk Halk Cumhuriyeti (LNR) ile “işbirliği yapacağını” söyledi.

Çin Tanıyacak mı ?

Putin’in dün geceki kararının ardından gözlerin çevrildiği ülkelerden biri de Çin oldu. Rusya ile yakın ilişkileri olan Çin’in BM Büyükelçisi Zhang Jun, Pazartesi gecesi BM Güvenlik Konseyi’nin acil toplantısında yaptığı kısa açıklamada, Pekin’in diplomatik bir çözüm için her türlü çabayı memnuniyetle karşıladığını ve teşvik ettiğini vurguladı.

Beşar Esad, Luhansk ve Donetsk’i tanıyacağını duyurdu.