1. Haberler
  2. Türk Dünyası
  3. ÇKP Güvenlik Şefi, Terörle Mücadele Maskesi Altında Doğu Türkistan’da Soykırım Politikalarının Devamını Talep Ediyor

ÇKP Güvenlik Şefi, Terörle Mücadele Maskesi Altında Doğu Türkistan’da Soykırım Politikalarının Devamını Talep Ediyor

ÇKP Güvenlik Şefi, Terörle Mücadele Maskesi Altında Doğu Türkistan'da Soykırım Politikalarının Devamını Talep Ediyor

Uygur Hareketi, Çin Merkez Siyasi ve Hukuk İşleri Komisyonu Sekreteri Chen Wenqing’in Doğu Türkistan’daki terörle mücadele politikalarının “normalleştirilmesi” gerektiğine dair yaptığı son açıklamadan dolayı derin endişe duyduğunu belirtti. Bu açıklama, Uygurlara ve diğer Türk halklarına yönelik devam eden soykırım politikalarının sürdürüleceğinin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Chen Wenqing, 22-26 Mayıs tarihleri arasında Doğu Türkistan’ı ziyaret ederek yerel yetkililere “sosyal istikrarın sağlanması” ve “şiddet içeren terörist suçları doğru bir şekilde önleme ve bastırma” talimatı verdi. Çin hükümeti, terörle mücadele bahanesiyle Uygur halkına karşı uyguladığı politikaları haklı göstermeye devam ediyor. Bu politikalar arasında kitlesel gözaltılar, kültürel baskı, zorla çalıştırma, zorunlu kürtaj ve kısırlaştırma, zorla organ hasadı ve diğer yaygın insan hakları ihlalleri bulunuyor. Dua etmek ve Kur’an okumak gibi İslami uygulamalar gözetleniyor ve “aşırılık” olarak nitelendiriliyor.

Terörle mücadele çabalarının daha da “normalleştirilmesi” yönündeki açıklamalar, Uygurlar üzerindeki gözetim, kısıtlama ve keyfi gözaltıların devam edeceğini ve muhtemelen artacağını gösteriyor.

Uygur Hareketi Kurucusu ve İcra Direktörü Rushan Abbas, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Chen Wenqing’in ifadesi, Çin Komünist Partisi’nin Uygurlara yönelik kalıcı bir soykırım kampanyası yürütme niyetinin açık bir itirafıdır. Uluslararası toplum, Çin hükümetinin bu suçlarını ‘terörle mücadele’ adı altında haklı göstermeye çalışan propagandasını görmeli ve bu barbarlık karşısında anlamlı yaptırımlar uygulamalıdır” dedi.

Uygur Hareketi, uluslararası kuruluşları, hükümetleri, şirketleri ve sivil toplum kuruluşlarını, Uygur bölgesindeki devam eden zulmü tanımaya ve Çin hükümetinin suçlarından sorumlu tutulması için harekete geçmeye çağırıyor.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
ÇKP Güvenlik Şefi, Terörle Mücadele Maskesi Altında Doğu Türkistan’da Soykırım Politikalarının Devamını Talep Ediyor