1. Haberler
  2. Türk Dünyası
  3. Kuzey Kıbrıs’ta Et İthalatı Protesto Edildi

Kuzey Kıbrıs’ta Et İthalatı Protesto Edildi

Kuzey Kıbrıs'ta Et İthalatı Protesto Edildi

Kuzey Kıbrıs’ta Kurban Bayramı öncesinde hükümetin yaklaşık 60 ton et ithal etme kararı, hayvan üreticilerinin tepkisine neden oldu. Bu karara karşı çıkan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Başbakanlık binası önünde bir protesto düzenledi. Eylem sırasında tansiyon sık sık yükselirken, protestocular bina önündeki demir kapıları kırdı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, et ithalatı kararına karşı tepkilerini göstermek amacıyla Lefkoşa’daki Başbakanlık binası önünde saat 11.00’de toplandı. Yaklaşık bir haftadır süren eylemler, bugün en büyük katılımı gördü. Protestoya sendikalar ve muhalif siyasi partilerden milletvekilleri de destek verdi. Protestocular, hükümetin et ithalatı konusunda geri adım atmasını ve aksi halde hükümetin istifa etmesini talep etti.

Kıbrıs Postası’nın haberine göre, Başbakan Ünal Üstel, Hayvan Üreticileri Birliği’ni Meclis’e davet etti. Ancak Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, eylemi bırakıp Meclis’e gitmeyeceklerini belirterek, “Bu destek daha da artacak, hükümet üreticiye haksızlık yaptığını biliyor, bu eylem süresizdir, mücadelemize devam edeceğiz, direne direne kazanacağız” dedi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman ve bazı vekiller, Başbakan Ünal Üstel ile ithal et konusunu görüşmek üzere Başbakanlık binasına girdiler. Vekillerin binaya girmesiyle kısa süreli bir gerginlik yaşandı.

Eylem sırasında sık sık gerginlik yaşanırken, protestocular Başbakanlık kapılarını ve korkuluklarını kırarak sloganlar attı ve hükümeti istifaya çağırdı. Polis yetkilileri, Başbakanlığa gitmeye çalışan eylemcileri sık sık uyardı.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Kuzey Kıbrıs’ta Et İthalatı Protesto Edildi