1. Haberler
  2. Gündem
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzalı Yeni Basın Kartı Yönetmeliği Yayımlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzalı Yeni Basın Kartı Yönetmeliği Yayımlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzalı Yeni Basın Kartı Yönetmeliği Yayımlandı

Türkiye’de medya ve basın alanında çalışan profesyonelleri ilgilendiren önemli bir düzenleme, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan bu yeni yönetmelik, basın kartı verilme kriterlerinde ve süreçlerinde bazı önemli değişiklikleri içeriyor.

Yeni yönetmelik kapsamında, sürekli basın kartı için gereken 18 yıllık mesleki hizmet süresinin hesaplanmasında önemli bir değişiklik yapıldı. Artık, serbest basın kartı taşınan dönemlerden en fazla 24 ay, bu hesaplamada dikkate alınacak.

Ayrıca, Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu (TRT) gibi kamu yayıncılığı yapan kurumlarda artık haber alanında çalışmayan kişilere basın kartı verilmemesi kararı alındı.

Yönetmelikte ayrıca, Anadolu Ajansı’nda basın kartı alabilecek unvanlar detaylı bir şekilde yeniden düzenlendi. Yeni listeye göre, yönetim kurulu başkanı ve üyeleri, genel müdür, genel müdür yardımcıları, genel yayın yönetmeni ve onlara bağlı çalışan haber direktörleri gibi üst düzey yönetici pozisyonları basın kartı almaya hak kazanacak. Aynı zamanda, koordinatörler, haber koordinatörleri, müşavirler, yayın danışmanları, haber müdürleri ve onların yardımcıları gibi birçok farklı görevdeki medya çalışanları da bu haktan yararlanabilecek.

 

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzalı Yeni Basın Kartı Yönetmeliği Yayımlandı