1. Haberler
  2. Gündem
  3. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Geleceğe Dair Öngörülerini Paylaştığı Kritik Açıklamalar

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Geleceğe Dair Öngörülerini Paylaştığı Kritik Açıklamalar

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Geleceğe Dair Öngörülerini Paylaştığı Kritik Açıklamalar

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, televizyon programında yaptığı konuşmada, Orta Doğu’daki mevcut gerilimler ve dünya güvenliği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Fidan, “Dünya, 3. Dünya Savaşı riskini ciddiye almalı. Biz bunu ciddiye alıyoruz.” diyerek, uluslararası toplumun bu potansiyel tehlikeye karşı uyanık olması gerektiğinin altını çizdi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) bölgede artan askeri hareketliliğe dair de konuşan Fidan, “7 Ekim’den sonra, İsrail’in başlattığı ilk operasyonlardan sonra biz, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin özellikle Gazze’ye yönelik operasyonlarda belli ülkelerin kullandığı bir üs olmasını istihbari raporlarla hep görüyoruz.” ifadelerini kullanarak, GKRY’nin stratejik bir operasyon merkezi haline geldiğine işaret etti.

Avrupa’nın jeopolitik duruşu ve Türkiye ile olan ilişkilerine de değinen Bakan Fidan, Avrupa’nın daha bağımsız ve kendinden emin bir jeostratejik aktör haline gelmesinin önemini vurguladı. “Avrupa siyasetinde iktidarda kalma amacının jeostratejik konuların öncelik olmamasına yol açtığını” belirterek, bu durumun Avrupa Birliği’nin (AB) karşı karşıya olduğu iç ve dış sorunlarla nasıl başa çıkacağını etkilediğini dile getirdi.

Fidan, ayrıca Gazze’deki durum ve Ukrayna’da devam eden savaşın dünya genelindeki etkilerine dikkat çekti. “Gazze’deki katliam ve soykırımın insanlığı ikiye böldüğünü” ve “Hatta büyük bir kısmının artık vicdanının belli bir noktada odaklandığı, aynı noktaya, aynı frekansa geldiği bir konu ve bunun karşısında duran bir yapı var, bir grup var. Onlar bile artık durmakta zorlanıyorlar.” diyerek, bu konuların uluslararası toplum tarafından ciddiye alınması gerektiğini vurguladı.

Yapay zekanın gelişimi ve bu alandaki yarışın da dış politika üzerindeki etkilerine değinen Fidan, teknolojik üstünlük sağlama yarışının beklenmedik ve hızlı gelişiminin, uluslararası ilişkilerde yeni bir boyut açtığını belirtti.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Geleceğe Dair Öngörülerini Paylaştığı Kritik Açıklamalar
Yorum Yap