Ana SayfaTürk DünyasıErşat Salihi istifa edecek! Irak Türkmen Cephesi'nde şaşırtan gelişme!

Erşat Salihi istifa edecek! Irak Türkmen Cephesi’nde şaşırtan gelişme!

Dün akşam saatlerinde Irak Türkleri lideri Erşat Salihi’nin Irak Türkmen Cephesi Başkanlığı görevinden istifa edeceği duyuruldu. Kerkük’te ciddi rahatsızlık yaratan görev değişikliğinin ardından çok sayıda iddia gündeme geldi. Olayın gündeme gelmesinin ardından Irak ve Türkiye başta olmak üzere Türk Dünyası’ndan Salihi’ye binlerce destek mesajı gönderildi.

- Reklam -

Konuya dair henüz resmi bir açıklama gelmezken ITC yetkilileri de açıklama yapmaktan kaçındı. Söz konusu görevden alınmaya ilişkin yapılan değerlendirmelerden en önemlisi ise yakın zaman önce Erşat Salihi’nin, Barzani ile görüşmeyi reddettiği için istifaya zorlandığı değerlendirmeleri oldu. Son dönemde Barzani’ye karşı basın açıklamasında bulunan Salihi, “Kerkük Kürdistan olmaz. Bu hayalden vazgeçin” yönünde net söylemlerde bulunmuştu.

Irak’taki Türk varlığı için mücadelede önemli bir varlık gösteren Salihi’nin görevden alındığı iddialarını güçlendiren bir gelişme de Salihi’nin dün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımındaki şu ifadeleri oldu:

“Kendimizi tanıyalı, davaya hizmeti özümüze amaç bildik ve bilmeye de devam edeceğiz. Daha yolun ortasındayız. Asla ve asla geri adım atmak yok. Millete, davaya, Türkmeneli’ye ve Türk dünyasına, birlik beraberliğimizi koruyarak hizmete kaldığımız yerden devam edeceğiz.”

Salihi’den Sükûnet Çağrısı

Tartışmalar ve tepkiler sürerken Salihi’den bugün yeni bir açıklama daha geldi. Salihi, “Yüce milletimizin ve Türkmeneli’nin çıkarları uğruna, halkımızı sükûnete çağırıyoruz. Türkmeneli’nin birliği, beraberliği ve güçlü olmasının uğruna yüce milletimizden sakin olmasını dileriz.” dedi.

Irak Türkmen Cephesi tarafından konuya dair bir açıklamanın Pazartesi günü yapılması bekleniyor.

Konuya ilişkin Türkiye Gazetesi’nde yer alan “Irak Türkmen Cephesi’nde Erşat Salihi dönemi sona erdi” başlıklı haberdeki bilgiler ise şöyle oldu:

“Irak Türkmenleri’nin çatı yapılanması olan Türkmen Cephesi Başkanlığı’nı 10 yıldır yürüten Erşat Salihi görevini yardımcısı Hasan Turan’a devretti.
Ankara’da bulunan Salihi ve Hasan Turan arasında Kerkük’te bayrak teslim töreni düzenlenecek. Türkiye Gazetesi’ne bilgi veren ITC yetkilileri, Ekim ayında yapılacak Irak parlamento seçimlerine kadar Hasan Turan’ın başkanlık görevini yürüteceğini belirtti.
Ekim ayı sonrası ise yetkili kurulların toplanacağı ve yeni bir yapılanma dahilinde geniş katılımlı başkanlık seçimi yapılacağı bilgisi paylaşıldı.”

Son Haberler

- Reklam -