1. Haberler
  2. Türk Dünyası
  3. Hakan Fidan, Uygur Özerk Bölgesi’ni Ziyaret Etti

Hakan Fidan, Uygur Özerk Bölgesi’ni Ziyaret Etti

Hakan Fidan, Uygur Özerk Bölgesi'ni Ziyaret Etti

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çin’deki üç günlük temaslarını Urumçi ve Kaşgar şehirleriyle sonlandırdı. Bu ziyaret, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2012 yılında başbakan olarak gerçekleştirdiği ziyaretten sonra Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne yapılan ilk üst düzey ziyaret oldu. Bakan Fidan, bölgedeki tarihi ve kültürel mekanları gezerek, yerel yetkililer ve Uygur Türkleri ile bir araya geldi.

Ziyaretin ilk durağı, Urumçi’deki Yanghang Camii oldu. Bakan Fidan ve beraberindeki heyet, caminin tarihi ve mimarisi hakkında bilgi aldılar. Daha sonra Uluslararası Büyük Pazar’ı ziyaret eden Fidan, burada esnafla sohbet etti ve bölgesel ürünler hakkında bilgi aldı. Çocuklarla da zaman geçiren Bakan, onlarla sohbet ederek samimi anlar yaşadı.

Fidan, Uygur Türklerinin yaşam tarzı ve kültürüne özel ilgi gösterdi. Bir Uygur fırınında ekmek pişirme sürecine katılarak, misafirperverliklerini ekmek ve çay ikramıyla karşılıklı olarak değerlendirdi. Alışveriş yaptığı sırada ise yerel sanat eserleri ve el yapımı ürünleri inceledi.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin Parti Sekreteri Ma Xingrui ve Vali Erkin Tuniyaz ile gerçekleştirdiği görüşmelerde, bölgedeki son durumlar değerlendirildi ve Türkiye’nin görüşleri net bir şekilde iletilerek, Uygur Türklerinin kültürel haklarının korunması konusundaki hassasiyetler vurgulandı.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Hakan Fidan, Uygur Özerk Bölgesi’ni Ziyaret Etti