1. Haberler
  2. Türk Dünyası
  3. Tiananmen Meydanı Katliamı’nın 35. Yılında Uygur Hareketi’nden Anma ve Çağrı

Tiananmen Meydanı Katliamı’nın 35. Yılında Uygur Hareketi’nden Anma ve Çağrı

Tiananmen Meydanı Katliamı'nın 35. Yılında Uygur Hareketi'nden Anma ve Çağrı

Tiananmen Meydanı Katliamı’nın 35. yılına ulaşırken, Uygur Hareketi, kurbanların arkadaşları ve ailelerine en derin taziyelerini sunuyor ve Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) işlediği vahşetlere yeniden dikkat çekti.

Tiananmen Meydanı Katliamı, siyasi ve ekonomik reform çağrısında bulunan barışçıl protestolarla ateşlenen trajik bir olaydır. Uzlaşma aramak yerine, ÇKP şiddet yolunu seçmiş ve bugün Çin’in yönetiminde devam eden baskıyı sürdürmüştür. Hükümet, bu olayı ananları hapsetmeye ve katliamın tarihini yeniden yazmaya çalışmaya devam etmektedir. BBC’nin haberine göre, bu yıl Hong Kong’da altı kişi, sosyal medyada baskıyı anmak için “nefret kışkırtmak” gerekçesiyle 23. madde güvenlik yasası kapsamında hapsedildi.

Uygur Hareketi İcra Direktörü Rushan Abbas, bu trajediyi hatırlamanın rejimin devam eden insan hakları ihlalleriyle birlikte önemli olduğunu belirtti. Abbas, “Tiananmen Meydanı Katliamı ve ÇKP’nin Uygur halkına yönelik süregelen zulmü, ‘ne kadar çok şey değişirse, o kadar aynı kalır’ sözünü kanıtlar nitelikte. 35. yıldönümünü anarken, bu trajik olayı genç nesillere öğretmek, kurbanların anılarını korumak ve ÇKP’nin tarihi silmesine izin vermemek hayati önem taşıyor. Dünya, Komünist rejimin insanlık dışı vahşetini asla unutmamalıdır,” dedi.

Bu kasvetli olayın 35. yıldönümünde, Uygur Hareketi cesur öğrenci protestocuları anıyor ve bugün adalet arayanların yanında duruyor. Uygur Hareketi, uluslararası toplumu, 1989’da o trajik günde hayatını kaybedenleri gerçekten onurlandırmaya, adalet için savunmaya ve ÇKP rejimi altında acı çekmeye devam edenleri desteklemeye çağırıyor. İnsan onuruna ve özgürlüğüne yapılan saldırılara karşı anlamlı yaptırımlar uygulanmasını talep ediyor.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Tiananmen Meydanı Katliamı’nın 35. Yılında Uygur Hareketi’nden Anma ve Çağrı