1. Haberler
  2. Gündem
  3. Hakan Fidan’ın Öncülüğünde TBMM’de Kritik Terörle Mücadele Oturumu

Hakan Fidan’ın Öncülüğünde TBMM’de Kritik Terörle Mücadele Oturumu

Hakan Fidan'ın Öncülüğünde TBMM'de Kritik Terörle Mücadele Oturumu

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kritik gelişmeler yaşandı. Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’un başkanlığında toplanan Genel Kurul’da, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, milletvekillerine önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, terörle mücadelede kaydedilen ilerlemelere dikkat çekti. Güler, “Terör örgütüne ağır darbe vurduk. Örgütün hareket kabiliyetini bitme noktasına getirdik. Sınırımızda kurulmak istenen terör koridorunu parçaladık. Terörü kaynağında yok etme stratejisini uyguladık. Irak’ta Pençe -Kilit operasyonlarıyla kilit kapatıldı. Üs bölgeleri sayesinde güvenli hat oluşturduk. Yaklaşık 300 kilometre uzunluğunda güvenli bir hat oluşturduk,” dedi ve ekledi: “Mehmetçik karşısında aciz kalan teröristlerin son çırpınışları. Teröristlerin kalbi Zap’a ulaşmamız, örgütün son direncini Pençe-Kilit sahasında ortaya koymasına sebep oldu.”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ise, PKK’nın artık Türkiye’den çok Suriye ve Irak için güvenlik tehdidi olduğunu vurguladı. Fidan, “Gelinen noktada örgüt (PKK), Türkiye’den çok Suriye’nin ve Irak’ın güvenlik tehdidi haline gelmiştir,” ifadesini kullandı ve ekledi: “Komşu ve müttefiklerimiz mücadeleye destek vermeli. Türkiye’de zemin kaybeden PKK, ağırlığını sınır ötesine taşımak zorunda kalmıştır. Süleymaniye’ye yönelik yaptırımlarımıza rağmen KYB, PKK’ya müzahir tutumunu değiştirmezse daha ileri tedbirler almakta tereddüt etmeyeceğiz. Terör örgütünün son kullanım tarihi geçmiştir. Bölücü terör örgütüne sınırlarımız boyunca ve ötesinde kendini güvende hissedebileceği hiçbir alan bırakmayacağız. Irak makamlarıyla istişare sürecimiz devam ediyor, Irak yönetiminin PKK’ya yönelik evrilmekte olan anlayışını tahkim etmek üzere çalışmalarımız titizlikle sürdürülmektedir.”

Siyasi parti gruplarından temsilcilerin konuşmalarıyla devam eden oturumda, Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya, terörle mücadelenin sadece askeri yöntemlerle değil, kapsayıcı bir dil kullanarak yürütülmesi gerektiğini belirtti. Kaya, “Terör ve teröristle mücadele militarist bir dil kullanmakla değil, kapsayıcı bir dil kullanmakla olur. Sahip olduğunuz bilgilerin bir kısmını muhalefet ile paylaşın. Bu meclisin fonksiyonunu evet ya da hayır demekten ibaret saymayın,” dedi.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş da önemli açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, Türkiye’nin terörle mücadele konusunda kararlı olduğunu vurgulayarak, “Türkiye, sorunlarını çözmeye muktedir bir devlettir. Terör belasını da bütün unsurlarıyla tasfiye edecek, yok edecek, tarihin çöplüğüne atacaktır,” ifadelerini kullandı. Ayrıca, “Terörün önündeki en büyük engel, demokratik meşruiyetimizin kaynağı TBMM’dir, bizatihi siyasetin kendisidir, buradaki milletvekilleri, TBMM’nin ruhudur,” şeklinde konuştu.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Hakan Fidan’ın Öncülüğünde TBMM’de Kritik Terörle Mücadele Oturumu