Ana Sayfa Dünya İşgalciler, Kırım Tatarlarının Tutukluğunu Uzattı

İşgalciler, Kırım Tatarlarının Tutukluğunu Uzattı

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Yalta şehrinde sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde tutuklanan Kırım Tatarlarının tutukluluğu devam edecek.

- Reklam -

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Yüksek Mahkeme,  bugün 5 Haziran tarihinde yaptığı duruşmada, düzmece “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında yargılanan Kırımlı Müslümanlar Muslim Aliyev, Arsen Cepparov, Vadim Siruk, Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku ve Refat Alimov’un tutukluluk süresini 7 Ağustos tarihine kadar uzattı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Emir Üsein Kuku’nun avukatı Aleksey Ladin, sözde mahkemelerin tekrar “standart” gerekçelere başvurduğunu ifade etti.

Aleksey Ladin, “Tutukluluk iki ay daha uzatıldı yani toplamda 1,5 yıl kadar uzatılmış oldu. Bu böyle davalarda olabilecek en büyük tutukluluk süresi. Gerekçeler standarttı, yine alışıldık şeyler öne sürüldü. Duruşmanın kapalı şekilde gerçekleştirilmesinden dolayı net bir bilgi veremiyorum” diye kaydetti.

Emir Üsein Kuku’nun tutukluluk süresi uzatılması konusunun incelendiği duruşmada sözde hakim ve iddia makamı temsilcisinin davadan çekilmesi ile ilgili dilekçe verildiğini ekleyen Ladin, “hakimin geleneksel olarak bu dilekçeleri de reddettiğini” belirtti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri, 2015 yılının 11 ve 12 Şubat tarihlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da “terör örgütüne” mensup oldukları şüphesiyle birçok kişinin evinde arama yaptı. Yapılan aramalar sırasında birçok kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların bir kısmı aynı gün serbest bırakılırken, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk, Enver Bekirov ve Muslim Aliyev mahkemeye çıkarıldı.

Kırım’daki Rus mahkemesi tarafından, 12 Şubat’ta yapılan duruşmada, sözde “terör eylemlerinde” bulunmakla ilgili dava kapsamında gözaltına alınan 4 gencin tutuklu kalmalarının gerekçesi olarak, tanıklara baskı yapabilecekleri veya gizlenebilecekleri ileri sürülerek evlerinde bulunmalarının mümkün olmaması gösterilmişti. Böylece mahkeme Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev’in tutuklu kalmalarına karar verdi.

18 Nisan tarihinde, Rus kolluk kuvvetlerinin, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Yalta bölgesi Kızıltaş (Krasnokamenka) köyünde aramaların düzenlendiği, aramalar sonrası iki Kırım Tatarı Refat Alimov ve Arsen Ceparov’un tutuklandığı bildirilmişti. Kırım’ın dönemin sözde Savcısı Natalya Poklonskaya, genç adamların Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir örgütünün üyesi olmakla suçlanarak gözaltına alındığını açıkladı.

2016 yılı Temmuz ayının sonunda Kırımlı Müslümanların avukatı Aleksandr Popkov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Refat Alimov işgalciler tarafından “tehlikeli tutuklular” olarak kabul edilerek Akmescit nezarethanesinin “tehlikeli tutukluların” bulunduğu bölümüne sevk edildiğini bildirdi.

Ayrıca, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Yalta şehrinde ve bölgesinde sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında gözaltına alınan Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk, Enver Bekirov, Muslim Aliyev, Refat Alimov ve Arsen Ceparov olmak üzere 6 Kırımlı Müslüman hakkında zorunlu psikiyatri muayenesi yapılması kararı verildi.

Ardından Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında tutuklanan Kırımlı Müslümanların suçlandıkları Rusya Ceza Kanunu’nun terörle ilgili 205.5. Maddesine 13 Ocak tarihinden itibaren daha bir madde eklendiği bildirildi. Bu tarihten sonra Kırımlı Müslümanlar ayrıca Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 278. Maddesi gereğince “Şiddet Kullanarak İktidarı Ele Geçirme Veya İktidarı Elde Tutmak”la suçlanacağı belirtildi.

“Hizb-ut Tahrir davalılarının” tutukluluk süreleri son olarak 6 Nisan günü yapılan duruşmada 8 Haziran 2017 tarihine kadar uzatılmıştı.

Kaynak:QHA

Son Haberler

- Reklam -