İSKİ’den KDV açıklaması: “Bu borç vatandaş tarafından ödenecek”

featured

İSKİ‘den yapılan açıklamada Sayıştay denetimi sonucunda 2016-2020 dönemine ait eksik KDV tahakkuku tespit edildiği duyuruldu. Maliyet faturalara geçmiş dönem borcu olarak yansıtılacak.

İSKİ Kurumsal İletişim Şube Müdürlüğü bugün yaptığı basın açıklamasında Sayıştay incelemesi sonucunda son altı yıla ait KDV borcu ortaya çıktığını, bu borcun tüketici tarafından ödeneceğini açıkladı.

“Sayıştay Başkanlığı Denetim Raporu ve İstanbul Vergi Denetim Başkanlığı’nın inceleme raporu sonucunda, 2016-2017-2018-2019-2020 yıllarında tahsil edilen ‘Bakım Bedeli’ üzerinden alınan KDV’nin tahakkukunun eksik yapıldığı tespit edilmiştir” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“KDV’lerin Fark Tutarı Abonelerin Faturasına Geçmiş Dönem Borcu Olarak Yansıtılacak”

“Yine aynı raporlarda, 2019-2020-2021 yıllarında İstanbullulara ‘İnsani Su Hakkı’ kapsamında ücretsiz olarak verilen suya da, emsal bedel üzerinden KDV hesaplanarak beyan verilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Bu sebeplerle bahse konu KDV’lerin fark tutarı abonelerin faturasına geçmiş dönem borcu olarak yansıtılacak ve tahsil edilen bu bedeller Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılacaktır. Saygıdeğer İstanbullulara önemle duyurulur.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İSKİ’den KDV açıklaması: “Bu borç vatandaş tarafından ödenecek”