1. Haberler
  2. Dünya
  3. İspanya, Filistin Devleti’ni 1967 Sınırlarıyla Resmen Tanıdı

İspanya, Filistin Devleti’ni 1967 Sınırlarıyla Resmen Tanıdı

İspanya, Filistin Devleti'ni 1967 Sınırlarıyla Resmen Tanıdı

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Madrid’deki La Moncloa Sarayı’nda yaptığı açıklamada, İspanya’nın Filistin Devleti’ni 1967 sınırlarıyla resmen tanıdığını duyurdu. Sanchez, Filistin Devleti’nin uluslararası insan haklarına saygılı ve uluslararası hukuka uygun bir şekilde tanındığını vurguladı.

Sanchez, sınırların belirlenmesinin tamamen Filistin yönetimine ait olduğunu belirterek, “Biz şu ana kadar BM ve AB tarafından belirlenmiş olan 1967 sınırlarını geçerli sayacağız” dedi. Ayrıca, iki devletli çözüm için çabalarını sürdüreceklerini ve Gazze’deki krizin sona erdirilmesinin öncelikleri arasında olduğunu ifade etti.

Görsel: AA
Görsel: AA

Başbakan, acil ateşkes çağrısında bulunarak insani yardımların ulaşmasının ve Hamas’ın elindeki İsrailli rehinelerin serbest bırakılmasının önemine dikkat çekti. Filistin yönetiminin yeni hükümet kurulması sürecindeki tüm girişimlerini destekleyeceklerini ve Filistin yönetiminin barış ortağı olduğunu belirtti. Ayrıca, barış ve refah için çalışan Arap ülkeleriyle işbirliğini sürdüreceklerini söyledi.

Son olarak, iki devletli çözümün gerçekleşmesi için uluslararası bir barış konferansı düzenlenmesi konusunda çabalarını artıracaklarını belirtti.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
İspanya, Filistin Devleti’ni 1967 Sınırlarıyla Resmen Tanıdı