1. Haberler
  2. Gündem
  3. İzmir’de Öğrenci Kartlarına Yaş Sınırı

İzmir’de Öğrenci Kartlarına Yaş Sınırı

İzmir'de Öğrenci Kartlarına Yaş Sınırı

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan yeni kararla birlikte, 1 Haziran itibariyle 30 yaş üzerindekilerin öğrenci kartları tam bilet olarak basılacak. Türkiye genelinde benzer uygulamalarda “26 yaş” sınırı benimsenirken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın inisiyatifiyle yüksek lisans ve doktora öğrencilerini de kapsayacak şekilde bu sınır 30 yaşa yükseltildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin mayıs ayı üçüncü olağan toplantısında, İzmirim Kart Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle birlikte toplu taşıma araçlarında yalnızca 30 yaşından küçük vatandaşların öğrenci kartlarının geçerli olması kararlaştırıldı. Bu düzenlemeyle birlikte, 30 yaş üstü kişiler öğrenci indiriminden yararlanamayacak ve öğrenci kartlarını kullanmaya devam etseler bile tam tarife ücreti ödeyecekler.

1 Haziran’dan itibaren geçerli olacak bu uygulama, İzmir’i öğrenci kartlarında en yüksek yaş sınırı uygulayan şehir konumuna getiriyor. Türkiye genelinde TCDD, şehirlerarası ulaşımda ve Cumhurbaşkanlığı tarafından belirlenen teknolojik destek programlarında öğrenci kartları için 26 yaş sınırı uygulanıyor. Ancak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, toplu ulaşım araçlarını kullanan yüksek lisans ve doktora öğrencilerini de düşünerek bu sınırı 30 yaş olarak belirledi.

Bu karar, İzmir’i öğrenci kartlarında yaş sınırı bakımından en ileri seviyeye taşımış oldu.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
be_enmedim
Beğenmedim
İzmir’de Öğrenci Kartlarına Yaş Sınırı