Ana Sayfa Kültür - Sanat Korbaşı Şir Muhammed Bek kitaplaştırıldı

Korbaşı Şir Muhammed Bek kitaplaştırıldı

Türkistan Millî İstiklal Hareketi liderlerinden Korbaşı Şir Muhammed Bek kitaplaştırıldı. Emin Yarımoğlu tarafından hazırlanan kitabı Bozkurt Yayınları yayımladı. Kitabın takdim yazısını ise Türkistan ile ilgili çalışmalarıyla ülkemizde otorite sayılan Ali Bademci kaleme aldı. Kitap gelecek haftadan itibaren raflardaki ve internet satış sitelerindeki yerini alacak.

- Reklam -

.. Emin Yarımoğlu, Adana’da Basmacılar’ın torunları ile de görüştü ve çok başarılı çalışmalar yaptı. Böyle bir imkânı Özbekistan’da bulunan öğrencilerimiz elde edememişlerdir. Bütün bu sebeplerden tezin bilimsel çalışmalara kuvvetli bir adım olduğunu rahatlıkla ifâde edebiliriz!

İlk bölüm XIX. yüzyılda Türkistan’da Rus yayılmacılığını; takip eden bölümler ise XX. yüzyıl vahşeti ve buna karşı oluşan Milli Mücâdele’yi çok güzel bir üslûpla ortaya koymuştur. Bunun ötesinde Basmacılık-Korbaşılık hareketinin sonraki yıllara tesirleri, II. Dünya Savaşı ve 1990’lı yıllarda elde edilen Bağımsız Özbekistan düşüncesine katkıları gözler önüne serilmiştir. Elbette çalışma bir sonuç değil başlangıçtır. Emin’i tebrik ediyor nice başarılı çalışmalara imza atmasını bekliyoruz! Okuyucuya derin saygı ile!

Ali Bademci

 

Son Haberler

- Reklam -