1. Haberler
  2. Kültür - Sanat
  3. Manisa’da 1900 Yıllık Athena Caddesi Gün Yüzüne Çıktı

Manisa’da 1900 Yıllık Athena Caddesi Gün Yüzüne Çıktı

Manisa'da 1900 Yıllık Athena Caddesi Gün Yüzüne Çıktı

Manisa’nın Yunusemre ilçesindeki Aigai Antik Kenti’nde üç yıl süren kazı sonucunda 1900 yıllık bir antik yol gün yüzüne çıktı. 800 metre uzunluğundaki yol, antik kentin en önemli kazı buluntularından biri sayılıyor.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Arkeoloji Bölümü Başkanı ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sezgin, 2023 yılında antik yolların ortaya çıkartılmasına yoğunlaştıklarını belirtti. Bu doğrultuda, “Athena Caddesi” olarak adlandırılan antik yolun kazısının tamamlandığını ifade eden Sezgin, yolun Aigai Antik Kenti’nin 2 bin 700 yıllık tarihine tanıklık ettiğini ve kentin ana giriş kapılarından biri olan Agora Caddesi’nden başlayarak Akropolis’e kadar uzandığını anlattı.

Kazı Başkanı, “Kentteki en önemli kazı çalışmalarından birini, antik yol çalışmaları oluşturuyor. Çünkü özellikle ziyaretçiler açısından antik yolda yürümek, kentin daha iyi algılanması açısından önem taşıyor. Bu bakımdan 2004 yılından beri çok sayıda antik yol kazıp, ortaya çıkardık. Bu, ziyaretçilerin hoşuna gidiyor, bizim açımızdan da kentin planını anlama yönünde önemli veriler sağlıyor. Athena Caddesi ismini verdiğimiz yol, kent içerisindeki ana arterlerden biri. Bütün bu yollar, su kapılarına, su kapılarından içeri giren dış yollara bağlanıyor. Dış yollar da haliyle Aigai ve çevresindeki antik kentlere giden yollarla ilişkili. Biz bu yolların Magnesia’ya kadar geldiğini, bugünkü Yenişakran’daki Gryneion Antik Kenti’ne kadar gittiğini biliyoruz. Çok uzun bir taş döşeli yol ağının bir parçası” dedi.

Manisa'da 1900 Yıllık Athena Caddesi Gün Yüzüne Çıktı

Athena Caddesi’ndeki antik yolun büyük blok taşlardan oluştuğunu söyleyen Sezgin, “Yolun bir tarafından kanalizasyon geçiyor, kanal kapakları var. Biz o kanal kapaklarını yeri geldiğince tamir ettik. Yolların kenarlarındaki binaların kapılarının da ortaya çıkmasıyla birlikte önemli bir yol” diye konuştu.

Sezgin, 2024 yılında da kazı çalışmalarına devam edeceklerini ve bu yıl elde ettikleri bulguların Aigai Antik Kenti’nin önemini vurguladığını ve ziyaretçilerin kenti daha iyi tanımalarına imkan vereceğini söyledi.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Manisa’da 1900 Yıllık Athena Caddesi Gün Yüzüne Çıktı