Ana Sayfa Kültür - Sanat Netflix , Ferdi Özbeğen'i Gündeme Getirdi, Ferdi Özbeğen Kimdir?

Netflix , Ferdi Özbeğen’i Gündeme Getirdi, Ferdi Özbeğen Kimdir?

Netflix platformunda yayınlanan  “Bir Başkadır”  dizisi şarkıcı Ferdi Özbeğen’i gündeme getirdi.

- Reklam -

Netflix platformunda yeni yayınlanan yerli dizi Bir Başkadır dizisinin bölümlerin sonunda Ferdi Özbeğen şarkıları eşliğinde görüntülerin yer almasıyla en çok aranalar listesine girdi.

Ferdi Özbeğen Kimdir?

1941 yılında İzmir’de dünyaya gelen Ferdi Özbeğen, İzmir Özel Türk Koleji’nden mezun oldu.

Lise eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde üniversite eğitimine başlayan Özbeğen, 1963 yılında babasının vefatı nedeniyle eğitimini yarıda bıraktı.

Hürriyet Gazetesi’nin 1965 yılında düzenlediği “Altın Mikrofon” yarışmasına katılarak müzik yolculuğuna başlayan Özbeğen, yarışmadan sonra kendi orkestrasını kurup eserler üretmeye başladı.

Kurduğu grubun dağılmasının ardından 1977 yılında ilk albümünü çıkaran Özbeğen, “Sohbet” adlı plağıyla “Altın Plak” ödülünü, “Mutluluklar” ile de “Platin Plak” ve “Altın Piyano” ödüllerini kazandı.

Müzikal yaşamına 28 albüm sığdıran Özbeğen, 1980’de, Gülşen Bubikoğlu, Tanju Gürsu ve Hulusi Kentmen ile “Tanrıya Feryat” adlı filmde oynadı. Banu Alkan ile “Piyanist” adlı yapımda yer alan sanatçı, 1980’li yılların en popüler yapımlarından biri olan “Perihan Abla” adlı dizide de konuk oyuncu olarak yer aldı.

12 yıl prostat kanseriyle mücadele eden sanatçı, solunum yetmezliği nedeniyle Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 28 Ocak 2013 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

30 Ocak tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen törenin ardından Özbeğen’in cenazesi Levent Camii’ne getirildi, burada öğlen kılınan cenaze namazının ardından da Ulus Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Ünlü ismin hayatını anlatan ‘Şöhret Dediğin’ adlı kitap bulunmaktadır.

Son Haberler

- Reklam -