Ana Sayfa Dünya Polonya'da Hükümet Karşıtı Protestolar Devam Ediyor

Polonya’da Hükümet Karşıtı Protestolar Devam Ediyor

Polonya’nın başkenti Varşova’da binlerce kişi, muhafazakar hükümet karşıtı protestoda bir araya geldi.

- Reklam -

Polonya’nın başkenti Varşova’da binlerce kişi, muhafazakar hükümet karşıtı protestoda bir araya geldi. Muhalefet cephesinin bu protestolarla, önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek olan belediye seçimlerinde avantaj sağlamaya çalışacağı değerlendiriliyor.

0 bine yakın insanın bir araya geldiği gösteriye katılımın, 2015 yılında Kanun ve Adalet Partisi’nin kazandığı seçimlerin ardından düzenlenen kitlesel gösterilerin gerisinde kaldığı öğrenildi. Buna rağmen “Özgürlük Yürüyüşü” adı altında gerçekleştirilen protestonun, Yurttaş Platformu liderliğindeki muhalefetin son dönemde topladığı en büyük kalabalık olduğu kaydedildi.

“Biz demokratik, Avrupalı bir Polonya için buradayız.”

Yurttaş Platformu lideri Grzegorz Schetyna, “Biz demokratik, Avrupalı bir Polonya için buradayız. Bugün hükümetin yaptığı gibi Avrupa’dan düşmanlar değil, dostlar ve ortaklar kazanmak istiyoruz.” açıklamalarında bulundu. Son dönemde, iktidardaki Kanun ve Adalet Partisi, gerçekleştirilen anayasa mahkemesi değişikliği sonrasında kuvvetler ayrılığının zayıflatıldığı gerekçesiyle Avrupa Birliği tarafından yoğun eleştirilere maruz kaldı.

Son Haberler

- Reklam -