1. Haberler
  2. Türk Dünyası
  3. Rumların Şehit Ettiği 14 Kıbrıslı Türk Toprağa Verildi

Rumların Şehit Ettiği 14 Kıbrıslı Türk Toprağa Verildi

featured
Kıbrıs’ta terör örgütü EOKA-B’cilerin 14 Ağustos 1974’te, vahşice öldürerek katliam çukuruna doldurduğu yedisi kız, yedisi erkek 14 çocuğun, 46 yıl sonra DNA testleri sonucunda kimlik tespitleri yapıldı. Kıbrıslı çocuk şehitler, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da katıldığı resmi törenle Muratağa Sandallar Şehitliği’nde toprağa verildi.

Kıbrıs’ta terör örgütü EOKA-B’nin bundan 46 yıl önce vahşice öldürerek katliam çukuruna doldurduğu 14 çocuğun kimlik tespitleri yapıldı.

Yedisi kız, yedisi erkek 14 çocuğun, 46 yıl sonra DNA testleri sonucunda toprağa verildi.

Ersin Tatar Törene Katıldı

Kıbrıslı çocuk şehitler için düzenlenen resmi törene Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da katıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, tören sonrası basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.
Kıbrıs’ta büyük vahşetlerin yaşandığını kaydeden Tatar, zalim EOKA terör örgütü ve birtakım Rum militanların 1974 öncesi Kıbrıs Türk halkına saldırılarda bulunduğunu kaydetti.

Tatar, “Çok kayıplarımız var. İnsanları evlerinden aldılar götürdüler, otobüslerden aldılar götürdüler ve insanları katlettiler. Muratağa-Sandallar’da yıllar sonra ulaşılan 14 yavrumuzu, çocuğumuzu devlet töreniyle defnetmiş bulunuyoruz. Kendileri için Allah’tan rahmet, ailelerine için başsağlığı diliyorum. Bugün burada anneler babalar ağlıyor, 46 yıldır ağlıyorlar. Biz de onların yanındayız.” dedi.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Rumların Şehit Ettiği 14 Kıbrıslı Türk Toprağa Verildi