Ana Sayfa Dünya Saldırıya Uğrayan Trenin Makinisti, Olay Anını Anlattı

Saldırıya Uğrayan Trenin Makinisti, Olay Anını Anlattı

Rusya’nın St. Petersburg kentinde dünkü saldırıda bombanın patladığı trenin makinisti Kaverin, saldırı anını anlattı. Kaverin, patlama sesini duyduktan sonra istasyona kadar gitme kararı aldığını söyledi.

- Reklam -

Kaverin, St. Petersburg’da gazetecilere saldırı anı ve sonrasında yaşananları anlattı.

Şiddetli bir patlama sesi duyduklarını ve sonrasında toz bulutu gördüklerini aktaran Kaverin, “Vagonlardaki acil durum butonlarından çok sayıda çağrı gelmeye başladı. Treni istasyona kadar yavaşlamadan götürme kararı aldım ve durumu telsizden merkeze bildirdim. Ne olduğunu ancak tren durduktan sonra anladık.” dedi.

Kaverin, tren durduğunda platformda panik yaşanmadığını, yaralılara ilk müdahalenin yolcular tarafından yapıldığını belirtti.

“Treni durdurmayarak doğru yaptım”

St. Petersburg Metrosu Direktörü Vladimir Garyugin de makinistin treni durdurmayarak doğru davrandığını ve bu sayede ölü sayısının artmasının önüne geçildiğini ifade etti.

Bu arada Sennaya Meydanı istasyonu için bomba ihbarı yapıldığı, güvenlik güçlerinin kontrol amacıyla istasyonu kapattığı bildirildi.

Dün St. Petersburg metrosunda Sennaya Meydanı ve Teknoloji Enstitüsü istasyonların arasında vagona yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 14 kişi hayatını kaybetmiş, 40’tan fazla kişi yaralanmıştı.

Rusya Başsavcılığı, patlamanın terör saldırısı olduğunu belirterek geniş çaplı soruşturma başlatmıştı.

Kırgızistan doğumlu Rusya vatandaşı Ekbercan Celilov

Kırgız güvenlik servisi, şüphelinin 1995 yılında Kırgızistan’ın Oş kentinde doğan Rusya vatandaşı Ekbercan Celilov olduğunu bildirdi. Rusya da Kırgızistan’dan yapılan açıklamayı doğruladı.

Son Haberler

- Reklam -