Şampiyonlar Ligi’nde yeni sistem

featured

Şampiyonlar Ligi’nde yeni sistem UEFA, futbol dünyasının en prestijli turnuvalarından Şampiyonlar Ligi‘nin yeni formatını resmen açıkladı.

2024-25 sezonundan itibaren geçerli olacak formata göre, takım sayısı 32’den 36’ya çıkacak. Bu takımların 32’si ulusal liglerindeki sıralamalara ve o ligin kontenjanına göre belirlenecek.

Kalan 4 takımdan 2’si bir önceki sezonda elde edilen ülke puanının takım sayısına bölünmesiyle ortaya çıkan tabloya göre, ilk iki sıradaki ülkeye gidecek. 1 takım “Şampiyonlar Yolu” isimli sistemden gelecek. 1 takım ise ülke puanında 5. sırada yer alan ligin 3. bitiren takımı olacak. Daha önce 5. sıradaki ülkenin, ilk iki takımı direkt gidiyordu.

Mevcut sistemde 4 takımlı 8 grup yer alıyor ve her takım grubundaki 3 farklı takımla iç ve dış saha olmak üzere toplamda 6 maç oynuyor.

Yeni sistemde ise tek gruplu lig olacak ve her takım 4 iç saha ve 4 dış saha olmak üzere toplamda 8 farklı takımla maç yapacak.

Buna göre, ligdeki ilk 8 takım doğrudan eleme turlarına yükselirken, 9-24 sıra arasındakiler çift maçlı eleme sistemine tabi tutulacak ve bu 16 takımdan 8’i bir üst tura yükselecek. Böylece kalan takımlar son 16 eleme turuna geçmiş olacak.

Daha fazla haber için : www.sabithaber.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şampiyonlar Ligi’nde yeni sistem