Ana SayfaKültür - SanatTarihi Yapımlar Kılıçlara İlgiyi Artırdı

Tarihi Yapımlar Kılıçlara İlgiyi Artırdı

Malatya’da, kılıç ve bıçak imalatı yapan Yusuf Bayyiğit, son dönemlerde tarihi dizi ve filmlere kılıçlara ilginin artının söyledi. Yusuf Bayyiğit’e Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan tarafından Devlet Sanatçılığı unvanı verildi.

- Reklam -

Ata mesleğini 4 kuşaktır sürdüren Babayiğit teknolojiye rağmen mesleğini sürdürmeye devam ediyor.   Bayyiğit, “Günümüzde çok az sayıda kalmasına rağmen maalesef teknolojiye yenik düşen kaybolmaya yüz tutan mesleklerin başında gelen bir meslek. Peş peşe iş yerleri kapanmakta, sıcak demircilikle ilgili ustalarımız maalesef başka işlere yöneldi. Ben ata mesleği olduğu için mesleğimden vazgeçmek istemedim” sözlerini söyledi.

,“ÖZELLİKLE DAMASCUS ÇELİĞİ RAĞBET GÖRÜYOR”

Özel tasarımlar yaptığını vurgulayan Bayyiğit, “Suriye Şam bölgesinde keşfedilen ‘Damascus’ dediğimiz bir çelik türü var. Damascus çeliği üretimine ve imalatına başlama kararı aldım. Atalarımdan edinmiş olduğum bu mesleğin birikimlerine kendi yaptığım araştırmalarım ve tecrübelerimi de ekleyerek, bugün Türkiye’de Damascus çeliği üretimi yapan tek kişi olduğumu söyleyebilirim. Özellikle Damascus çeliğinden yaptığımız kılıçlar çok rağbet görüyor”  sözlerini söyledi.

Son yıllarda tarihi ve dizi filmlerin artmasıyla işlerinin arttığını söylenen Bayyiğit şu ifadelerde bulundu;

“Tarihi dizi ve filmleri insanlar çok sevdi. Dizi ve film sahnelerinde kullanılan kılıçlar da haliyle ilgi çekti. İnsanlar bize gelerek kılıç siparişi vermeye başladı. Siparişler ve talepler bizim beklemediğimiz şekilde, inanamayacağımız şekilde arttı. Dizi ve filmlerdeki savaş sahneleriyle kılıçlara ilgi arttı. O kadar arttı ki, biz şu anda bunun şaşkınlığını yaşıyoruz. Yoğun sipariş nedeniyle artık sadece kılıç üzerine çalıştığımı söyleyebilirim. Talep geçmişe oranla yüzde 500 arttı.”

Son Haberler

- Reklam -