Ana Sayfa Dünya "Türkler Ruslar'dan Özür Dilesin" diyen Azerbaycanlı Milletvekiline meslektaşından zehir zemberek yanıt

“Türkler Ruslar’dan Özür Dilesin” diyen Azerbaycanlı Milletvekiline meslektaşından zehir zemberek yanıt

turkler-ruslardan-ozur-dilesin-diyen-azerbaycanli-milletvekiline-meslektasindan-zehir-zemberek-yanitad5329adf3d4af91b455Türkiye’nin Rus Jetini düşürmesinin ardından iki ülke arasında gerilimin artması ile birlikte Azerbaycan’da da siyaset kanadından çeşitli açıklamalar gelmeye başladı.
 
24 Kasımda tüm uyarılara rağmen Türk Hava Sahasını terk etmeyen Rus savaş uçağını düşüren Türkiye ile Rusya arasında gerilimin devam etmesi ile birlikte, Azerbaycan’ın iç siyasetinde de bu nedenle tartışma konusu yarattı.
 
Azerbaycan Milletvekili Zerdüşt Alizade’nin düşürülen Rus uçağı için Türkiye’nin Rusya’dan özür dilemesi gerektiğini açıklamasının ardından Azerbaycan’dan büyük tepki aldı.
Yaptığı açıklaması ile Türkiye’ni aşağılayan Milletvekili Zerdüşt Alizade’ye en sert yanıt meslektaşı Adil Aliyev’den geldi ve Alizade’yi nankörlük yapmakta suçladı.
Milletvekili, Adil Aliyev’in yaptığı açıklamada, Türkiye Azerbaycan’ın stratejik müttefiki, bu, sıradan bir söz değil. Yakın tarihimiz iki kardeş devlet arasındaki ilişkilerin sağlam bir temel üzerine kurulduğunu göstermektedir, dedi.
Aliyev sözlerine: Onlarca örnek göstere biliriz fakat bir tanesi bile yeter. Türkiye’nin Azerbaycan topraklarını işgal eden devletle diplomatik ilişkileri yoktur, sınırı kapalı, devletin kardeş devlet topraklarının iadesini ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü sağlanması talebini her fırsatta tekrarlıyor. Buna rağmen, sağda-solda bazıları Türkiye ve türklüyü “eleştiri” adıyla aşağılamağa çalışıyor, bölgede gelişen olaylar  “Türkiye haksızdır” veya “Türkiye Rusya uçağını vurarak büyük hata yaptı, özür dilemelidir” gibi çeşitli açıklamalar yapıyorlar. Bunlar başka ülkenin Milletvekillerinden veya Ermeni “siyasi” uzmanlarından beklenebilir, ama herhangi Azerbaycan vatandaşının bu düşünceye katılmasına ve biraz daha “ileri gitmesi” nankörlükten başka bir şey değildir, şeklinde devam etti.
Aliyev sözlerini; “Ne yazık ki, adını milletvekili koyan birileri Türkiye’yi aşağılamakdan sanki keyif alıyor,Ama bu kişi unutmasın ki, bir gün bölgede durum gerginleşirse Azerbaycan’a karşı yıkıcı planlar ortaya atılırsa devletimizin ve milletimizin yardımına ilk yardıma koşacak devlet Türkiye olacak. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kardeş ülkenin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile son görüşmesinde söylediği “Azerbaycan her zaman Türkiye’nin yanındadır, Türkiye’yi desteklemiş ve destekleyecek” açıklamasını da nankörler kulaklarında küpe etsinler”, şeklinde sürdürdü.

 

- Reklam -

Son Haberler

- Reklam -