Yeni Evlilere 150 Bin Lira Kredi: Aile ve Gençlik Fonu Hayata Geçti

Yeni Evlilere 150 Bin Lira Kredi: Aile ve Gençlik Fonu Hayata Geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe giren Aile ve Gençlik Fonu, aile kurumunu destekleme ve gençlerin sosyal ve ekonomik gelişimlerine katkı sağlama amacı taşıyor. Bu yeni düzenleme ile yeni evlenecek gençlere, 150 bin lira tutarında 2 yıl geri ödemesiz kredi imkanı sunulacak. İlk olarak 6 Şubat depreminden etkilenen şehirlerde pilot uygulama şeklinde başlayacak olan bu program, daha sonra Türkiye geneline yayılacak.

Fonun yönetim kurulu, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı başkanlığında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısından oluşacak beş kişilik bir ekipten oluşacak. Bu kurul, fonun kaynak dağıtımını ve harcama programlarını belirleme yetkisine sahip olacak.

Yeni evlenen gençlere sağlanacak 150 bin lira tutarındaki faizsiz kredi, ilk iki yıl geri ödemesiz olacak ve dört yıl içinde ödenmesi gerekecek. Kredi başvuruları internet üzerinden yapılacak ve kredi miktarı her yıl artırılacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, bu yeni düzenlemenin hayata geçirilmesiyle ilgili olarak sosyal medya hesabından, “Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Attığımız her adımda aile müessesesini güçlendirmeye ve gençlerimize destek olmaya devam edeceğiz. Hayırlı olsun.” şeklinde bir açıklama yaptı.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Yeni Evlilere 150 Bin Lira Kredi: Aile ve Gençlik Fonu Hayata Geçti