Ana Sayfa Dünya Zeytullayev Hakkındaki Hükmün Ne Zaman Açıklanacağı Belli Oldu

Zeytullayev Hakkındaki Hükmün Ne Zaman Açıklanacağı Belli Oldu

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı yapmak için başlattığı düzmece sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında tutuklanan ve yasa dışı olarak Rusya’da yargılanan Ruslan Zeytullayev davasında kararın ne zaman açıklanacağı belli oldu

- Reklam -

Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı yapmak için başlattığı düzmece sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında tutuklanan ve yasa dışı olarak Rusya’da yargılanan Ruslan Zeytullayev hakkında hükmünü 26 Nisan tarihinde açıklayacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ruslan Zeytullayev’in avukatı Emil Kurbedinov bu gelişmeyi, “Ruslan Zeytullayev’in hükmü 26 Nisan’da saat 10.00’da okunacak” diye bildirdi.

Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi’nde bugün 21 Nisan tarihinde, yasa dışı olarak Rusya’da yargılanan Kırım Tatarı Ruslan Zeytullayev’in davasının yeniden incelendiği duruşma yapılıyor.

Mahkemede son sözünü söylemeye kararlı olan Ruslan Zeytullayev, 18 gündür devam ettiği açlık grevine son vermeyeceğini, ancak sağlık durumundan dolayı namazı kılamayacak duruma gelirse açlık grevini durdurabileceğini açıkladı.

Açlık grevi nedeniyle zorlukla konuşabiliyor

Bilindiği gibi, Ruslan Zeytullayev Kırım Tatarlarına haksız muameleyi protesto etmek amacıyla 4 Nisan tarihinde süresiz açlık grevi başlattı. 14 Nisan tarihinde Zeytullayev ile görüşebilen avukat Emil Kurbedinov, siyasi tutuklu Ruslan Zeytullayev’in, ilan ettiği açlık grevi sonucunda sağlık durumunun kötüleşmesinden dolayı ambulans çağrıldığını bildirdi. Kurbedinov, açlık grevinin 10. gününde Zeytullayev’in 6 kilo zayıfladığı ve zorla konuştuğunu anlattı.

Bunun dışında Ukraynalı konsolosların Ruslan Zeytullayev ile görüşmesine izin verilmiyor. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna konsolosunun Ukrayna vatandaşı ile görüşmesi sağlanması talebiyle Rusya Federasyonu’na protesto notası gönderdi.

Kırımoğlu grevi bırakması için çağrıda bulunmuştu

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi ve Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 18 Nisan’da, Ruslan Zeytullayev’a seslenerek Rusya’daki kanunsuzluğa dikkat çekebildiğini, bundan dolayı açlık grevine son verme çağrısında bulundu.

Rusya’da yasak olan “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında yargılanan Ruslan Zeytullayev, Rüstem Vaitov, Nuri Primov ve Ferrat Sayfullayev ile birlikte 2015 yılının Ocak ayında gözaltına alındı ve Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. Maddesini (Rus mevzuatına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir teşkilatın faaliyetlerini düzenlemek ve böyle örgütün faaliyetlerinde yer almak) ihlal etmekle suçlanıyorlar. Ruslan Zeytullayev “uluslararası terör örgütü” organizatörü olmakla suçlanırken diğer Müslümanlar bu örgütün üyeleri olmakla itham edildiler.

Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrinde bulunan Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi, 7 Eylül tarihinde “Hizb-ut Tahrir hücresi” kurmakla suçlanan Akyarlı Ruslan Zeytullayev’e 7 yıl hapis cezası, Rüstem Vaitov, Nuri Primov ve Ferrat Sayfullayev’e ise beşer yıl hapis cezası verildi.

Ardından Rus işgali altında bulunan Kırım’daki sözde savcı, hakkında 7 yıl hapis cezası kararı çıkarılan Ruslan Zeytullayev ile ilgili mahkeme kararını temyiz etti. Sözde savcı, hakimlerin Zeytullayev hakkında oldukça hafif karar verdiğini, kendisinin talep ettiğinden daha kısa süreli bir ceza verdiklerini ileri sürdü. Sözde savcı, Ruslan Zeytullayev’e 17 yıl, Ferrat Sayfullayev’e 8 yıl, Rüstem Vaitov ve Nuri Primov’a 7’şer yıl hapis cezası verilmesini istemişti.

Rusya Yüksek Mahkemesi, 27 Aralık tarihinde düzenlediği duruşmada, Sivastopol’de “Hizb-ut Tahrir hücresi” kurmakla suçlanan Akyarlı Ruslan Zeytullayev hakkında çıkarılan 7 yıl hapis cezasını iptal ederek davayı, yeniden bakılması için Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrinde bulunan Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi’ne geri gönderdi.

Kaynak:Kırım Haber Ajansı (QHA)

 

 

Son Haberler

- Reklam -