Ana Sayfa Kültür - Sanat KPSS'de Göbeklitepe Sorusu

KPSS’de Göbeklitepe Sorusu

Tarihin en eski yapısı olarak bilinen Göbeklitepe, KPSS ile birlikte yeniden gündeme geldi.  Göbeklitepe nerede, hangi şehirde? sorusu en çok arananlar listesine girdi.

- Reklam -

Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın 15 kilometre kuzeydoğusunda bulunur. Şanlıurfa merkezinden taksi ya da minibüslerle kentin kuzeydoğusunda yer alan Göbeklitepe’ye kısa sürede ulaşmak mümkün. Şanlıurfa il merkezinin Örencik köyü yakınlarındadır. Göbeklitepe 12.000 yıl önce inşa edilmiş. Kazılar sonucunda elde edilen verilere göre bu yapılar yerleşim amaçlı kullanılmamışlar.

T biçiminde sütunlar ile çevrilmiş bu tapınakların merkezinde iki T biçiminde sütun karşılıklı olarak yer alıyorlar. Boyları 3 ila 6 metre arasında değişen bu sütunların stilize edilmiş insan tasvirleri olduğunu düşünülüyor. Bunun sebebi sütunlarda görülen kol ve el tasvirleri. Ayrıca sütunlar üzerinde hayvan tasvirleri ve semboller var.

Başrollerinde Beren Saat ve Mehmet Günsur’un oynadığı Netflix dizisi Atiye , Göbeklitepe’de geçiyordu.

Göbeklitepe Ne Kadar Eski?

12 bin yıl önce inşa edildiği ortaya çıkarılan ve yerleşik yaşama geçiş tarihinin yeniden yazılmasına yol açan Göbeklitepe, çok sayıda yuvarlak yapıdan oluşuyor. Bu yapılardan sadece 6 tanesi gün ışığına çıkarıldı. Yapılardan 20 tane olduğu tahmin ediliyor. Diğerlerinin gün yüzüne çıkartılması için de çalışmalar sürüyor.

 

Son Haberler

- Reklam -