Biz Şimdi Uyaralım ”Jet Fadıl Sigortası”

0
44

Maketten satış olarak da bilinen ön ödemeli sonradan teslimli konut satışlarında, konut üretenlerin çeşitli nedenlerle projeleri tamamlayamadan piyasadan çekilmeleri durumunda tüketiciler mağduriyet yaşıyorlardı.

BAKANLIK’TAN AÇIKLAMA YAPILDI

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ”Bina tamamlama sigortasına ilişkin genel şartların 16 Mart 2015’te yürürlüğe girdiği, ancak sigorta ürününden ziyade banka ürününe benzemesi nedeniyle ürünün hazırlık ve uygulamaya girme sürecinin beklenenden daha uzun zaman aldığı belirtiyoruz” denildi.

Yapılan girişimler neticesinde bina tamamlama sigortasının sektör tarafından uygulanmaya başlandığı ifade edilen açıklamada, “Bina tamamlama sigortasının ön ödemeli konut ve devre tatil sektöründe oluşan güven sorununu ortadan kaldıracağı, ayrıca konut geliştiricileri tarafından satışları özendirici bir araç olarak kullanılabileceği düşünülüyor” denildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından, 6502 sayılı “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik ile Devre Tatil ve Uzun Süreli Tatil Hizmeti Sözleşmeleri Yönetmeliği”nde yapılan düzenlemeler, satışa başlamadan önce tüketici ödemelerini güvenceye almak için bina tamamlama sigortası yaptırmak veya yönetmelikte sayılan diğer teminat ve şartları sağlamak yükümlülüğü getiriyor.

JET FADIL’A İNANAN ÇOK SAYIDA MAĞDUR VAR

Maketten konut aldığı için mağdur olanların sayısı günden güne artarken. Bunun son yıllardaki örneği ise Fadıl Akgündüz’ün İstanbul’daki Caprice Gold isimli projesi. Projedeki bir çok daireyi maketten satan Akgündüz daha sonra inşaatı tamamlayamamış ve özellikle islami kesime ait vatandaşı mağdur etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here