Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. Yıl dönümü Kutlu Olsun! İşte Harekatın Günyüzüne Çıkan Fotoğrafları

Kıbrıs Barış Harekatı’nın üstünden tam 46 yıl geçti. 20 Temmuz 1974 sabahı Başbakan Bülent Ecevit saat 0610’da basın mensuplarına şu açıklamayı yapıyordu;

Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıs’a indirme ve çıkarma harekâtına başlamış bulunuyor. Allah milletimize, bütün Kıbrıslılara ve insanlığa hayırlı etsin. Bu şekilde insanlığa ve barışa büyük hizmette bulunmuş olacağımıza inanıyoruz. Öyle umarım ki, kuvvetlerimize ateş açılmaz ve kanlı bir çatışmaya yol açılmaz. Biz aslında savaş için değil, barış için; yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getirmek için Ada’ya gidiyoruz.

Bu karara ancak tüm politik ve diplomatik yolları denedikten sonra mecbur kalarak vardık. Bütün dost memleketlere, bu arada son zamanlarda yakın istişarede bulunduğumuz dost ve müttefikimiz Birleşik Amerika’ya ve İngiltere’ye meselelerin müdahalesiz halledilmesi, diplomatik yollardan halledilebilmesi için gösterdikleri iyi niyetli çabalar için şükranlarımı belirtmeyi borç bilirim. Eğer bu çabalar sonuç vermediyse, elbette sorumlusu bu iyi niyetli gayretleri gösteren devletler değildir.
Tekrar bu harekâtın insanlığa, milletimize ve bütün Kıbrıslılara hayırlı olmasını dilerim.

Allah’ın milletimizi ve insanlığı felaketlerden korumasını dilerim.

İşte “Ayşe Tatile Çıksın” parolası ile Vefalı Türk gelmişti.

Harekatın İlk Defa Göreceğiniz Fotoğrafları…